Obsah
Rádi pozorujeme přírodu
Co si bereme s sebou na vycházky?
Víte, koho můžeme potkat u nás v Rokytnici?
Prohlíželi jsme si nočního motýla lišaje svlačcového.
Vašík Nedvěd řekl :"Je to nejhezčí motýl na světě."
Jsme rádi, že nejhezčí motýl žije právě u nás v Rokytnici.
V červnu jsme měli plnou zahradu listokazů.
Listokaz žije 1 měsíc a někteří lidé si ho pletou s chroustem.
Ve školce jsme si prohlédli zmiji z Horní Rokytnice (na interaktivní tabuli).
Paní ředitelka nám řekla, jak se máme chovat v přírodě, aby nám zmije neublížila.
Paní učitelka nám řekla, co máme dělat, kdyby nás kousla.
Všem se nám líbila, ale víme, že máme být hodně opatrní.
Pod lupou jsme pozorovali sršeň obecnou. Její prospěšnost spočívá ve schopnosti požírat značné množství hmyzu, jehož výskyt v širším okolí hnízda znatelně potlačuje. Loví nejčastěji mouchy, brouky a podobný hmyz. Je ale lepší se od ní držet dál.
Výprava za netopýrem: malé děti se vydaly pozorovat netopýra.
Rys ostrovid - Rýša: na podzim k nám do školky přišel na besedu Rýša. Děti se o něm dozvěděly plno zajímavých věcí a hlavně jak je důležité rysa chránit v našich horách. A tak namalovaly obrázek a poslaly ho na nadační tématickou výstavu pro ochranu rysů v České republice do Restaurant&Cafe Republika v Chomutově.
Rýša jak pozoruje okolí za kamenem: třída Berušky - společný výkres na výstavě v Chomutově.
kaštanovník jedlý ( lidově jedlý kaštan)
Povídali jsme si o stromech a vyzkoušeli jsme si jaké to je, držet v ruce kaštan jedlý. Ne každý měl tu odvahu, vzít kaštan do ruky.
Co dalšího nás baví zkoumat?
EXPERIMENT S RÝŽÍ (Masaru Emoto)
Zapojili jsme se do celosvětového experimentu s názvem The Rice Experiment. Do jedné nádoby s rýží děti posílaly pozitivní emoce a do druhé negativní. Po 15, 20, 25 dnech jsme sklenice s rýží porovnali a takhle to dopadlo.
Co nás projekt naučil : že když se budeme smát, mít dobrou náladu a druhému pomůžeme - zůstaneme bílou rýží přidejte se k nám
VESMÍR
Děti pozorují , co se děje na naší planetě, ale také je zajímá Vesmír. A tak si povídají o naší Sluneční soustavě - namalovaly si vlastní planety a vymodelovaly povrch Měsíce.
DEN VODY
Pravidelně s dětmi slavíme Den vody. Zamýšlíme se nad tím, jak vodu využíváme, jak ji můžeme šetřit, jak je pro nás a pro naši planetu důležitá a v čem je výjimečná. Vyrábíme si podtácky, které nám do vody přináší zdraví, štěstí a lásku.
DEN ZEMĚ
Další náš oblíbený svátek je Den Země, kdy si povídáme o naší planetě, o našem pozitivním i negativním působení na ni, i jakým způsobem můžeme Zemi pomáhat. Pravidelně se zapojujeme do úklidu našeho města, aby příroda nebyla zanešena odpadky.
PROJEKT PO STOPÁCH DINOSAURŮ
Toto téma bylo do třídního vzdělávacího plánu zařazeno na přání dětí. Povídali jsme si o tom, jak v dávných dobách dinosauři žili, čím se stravovali, kde přebývali, jaké rostliny a stromy v té době rostly a jakou podobu měla Země.
Děti si z domu přinesly své oblíbené hračky a knihy o dinosaurech, díky kterým jsme mohli určovat jejich druhy. Z dětí se na chvíli stali paleontologové, kteří zkoumali a skládali kostry dinosaurů. Dalším poznávacím znamením pro správné určení druhu byly otisky dinosauřích stop v modelíně.
Děti také zažily výbuch sopky, vyrobily si dinosauří vejce a zvládaly ještě spoustu doprovodných aktivit, například v podobě pohybových her. Završením projektu je tato výstava s názvem Krajina gigantů.